Krzysztof Napiórkowski - Sonety krymskie / Koncert kameralny
Koncert odbędzie się w ramach projektu "Póki Polska żyje w nas"
Wystąpią:
Krzysztof Napiórkowski - fortepian, wokal
Robert Kubiszyn - bas
Sebastian Frankiewicz - perkusja
Przemysław Draheim - prowadzenie
W programie:
muzyczna prezentacja spuścizny literackiej m.in.: A. Mickiewicza, ks. J. Twardowskiego, B. Leśmiana
Krzysztof Napiórkowski jest muzykiem doskonale świadomym tego, że, cytując Roberta Calasso, żyjemy w wieku zabójczej nieistotności, w świecie w którym panuje informacyjny zamęt. Wie, że społeczeństwo świeckie, którym się stajemy, nie wierzy w nic prócz siebie samego. To stwarza niebezpieczeństwo, gdyż wszystkie najstraszniejsze katastrofy wydarzyły się, gdy jednostki i społeczeństwa rozwijały kult samych siebie, zawsze w najlepszych intencjach, w imię ochrony własnej wolności, jedności i harmonii.
Napiórkowski jest artystą całkowicie osobnym, kochającym ciszę, szukającym… istotności. Dlatego dotyka w swojej twórczości tematów ważkich i uniwersalnych; motywów samotności, wędrówki, przemijania, miłości i śmierci. Wydał osiem albumów solowych: CV, Napiórkowski/Mickiewicz Sonety Krymskie, Semi electric, Twardowski, Ziemie obiecane, Drugi oddech, Introspekcja, Granie Herberta. Podczas koncertu rozbrzmiewać będzie muzyka ze wszystkich płyt artysty, z dominantą ukierunkowaną na poezję Mickiewicza i Twardowskiego. O inspiracji dotyczącej Sonetów Krymskich Napiórkowski mówił: „Podróżowaliśmy z córką po Europie i byliśmy w różnych miastach, gdzie odwiedzaliśmy galerie i muzea. W podróży zdarza się też być w miejscach, gdzie nie planowało się być. Jednym z takich miejsc był Budapeszt. Tam w Muzeum Narodowym stoi piękny fortepian należący do Beethovena, przy którym zatrzymałem się na dłużej i rozmyślałem na temat czasów romantycznych (…). Jakież było moje zdumienie, kiedy po powrocie do domu, przeglądając biblioteczkę, znalazłem książkę Mickiewicza i otworzyła się ona na «Sonetach krymskich». Nieśmiało zacząłem czytać te utwory i okazało się, że są one bardzo muzyczne”. Pieśniarz przyznał, że ta inspiracja „sama do niego przyszła” i szybko okazało się, że stanowiąca poetycki zapis podróży poezja naszego narodowego wieszcza jest wciąż żywa i aktualna. Z kolei w poezji Twardowskiego urzekła kompozytora wnikliwość, z którą ksiądz Jan wnika w relacje międzyludzkie i przypatruje się relacjom: człowiek – natura, człowiek – Bóg, wciąż wierząc, że mimo grzesznej natury człowiek w swej istocie jest dobry. Muzyk wykona również pieśni z tekstami własnymi, Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Karaska i Pawła Szydła.
Niech najlepszą zachętą do przybycia na ten koncert będą jakże piękne słowa samego kompozytora: „Wierzę, że muzyka skraca dystans pomiędzy poetą a czytelnikiem i ja chciałbym tę odległość uczynić jak najmniejszą”.
dr Aneta Derkowska
Krzysztof Napiórkowski - wokalista, a także pianista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent muzyczny.
Nominowany do nagrody Fryderyk 2019 za solowy album “Semi electric”.
Jako student zdobył kilkanaście nagród na największych festiwalach twórczości studenckiej, m. in. na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie (2005), Poetyckiej Dolinie w Warszawie (2006), OPPP w Oleśnie Śląskim (2006), Bazuna w Elblągu (2006), Wieczorne Nastroje (2006) i wielu innych.
Współpracował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami z różnych kręgów stylistycznych m.in. z Anną Jurksztowicz, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Moniką Lidke, Grzegorzem Turnauem, Wojciechem Majewskim, Michałem Jurkiewiczem, Markiem Napiórkowskim czy Adamem Strugiem.
Od ponad 15 lat koncertuje i nagrywa w kraju i za granicą. Brał udział w kilkudziesięciu projektach muzycznych z udziałem znakomitych muzyków, w setkach koncertów, wielu programach telewizyjnych i radiowych, a także współpracował podczas prac nad albumami innych wykonawców jako autor, wokalista i instrumentalista.
Wydał 8 albumów solowych: CV (2022) Napiórkowski / Mickiewicz Sonety Krymskie (2020), Semi electric (2018), 10 X Twardowski (2016), Ziemie obiecane (2014), Drugi oddech (2012) Introspekcja (2008), Granie Herberta (2008). Kompozytor muzyki do filmu „Prezent” (reż. Dominika Długokęcka). Utwory Krzysztofa Napiórkowskiego wielokrotnie wykorzystywano w radiu i telewizji (m.in. w popularnym serialu “Prawo Agaty”)